Keď už padlo to vážne rozhodnutie, že idete stavať dom a máte premyslené, koľko do neho chcete investovať finančných prostriedkov, nastáva prvý realizačný krok a to je výber pozemku. Väčšina na vybranom pozemku prežijú celý zvyšok svojho života. Preto je výber pozemku nesmierne dôležitý, ba priam kľúčový. Pri výbere si teda musíte položiť niekoľko otázok ako napr. Koľko bude stáť? Ako a kde je situovaný pozemok? Ako ďaleko je od blízkych a rodiny? Aká je vybavenosť pozemku? Aká je dostupnosť? Aké bude Vaše fungovanie v danej lokalite? Ako budete v danom mieste tráviť voľný čas? Ako budete cestovať do práce? Aká je priemyselná zaťaženosť?
Obr. 1: Pozemok v obci Kynek vhodný na výstavbu
Na základe týchto otázok je možné vygenerovať niekoľko kľúčových faktorov, ktoré by ste mali zohľadňovať pri výbere.
Prvým faktorom, ktorý ovplyvní Vaše rozhodnutie je cena – teda koľko chcete dať do kúpy pozemku. Čím bližšie idete smerom do centra obce alebo mesta, tým je cena vyššia. Tu je podstatné si preveriť, či daná cena zodpovedá kvalite a lokalite pozemku. Treba si dávať pozor aj na ceny, ktoré vyzerajú lákavo ale v skutočnosti sú ako „mačka vo vreci“. Preto je vhodné si obzrieť Vami vybraný pozemok aj s architektom, ktorý Vám na základe architektonickej štúdie potvrdí, či je možné stavať na pozemku dom podľa Vašich predstáv.
Ako druhý faktor je lokalita pozemku. Na lokalitu treba pozerať z dlhodobého horizontu a poriadne si preštudovať územný plán obce alebo mesta, ktorý nájdete na príslušnom stavebnom úrade a z ktorého bude zrejmé, čo sa s danou lokalitou zamýšľa, napr. či okolo Vás nepôjde diaľnica alebo či vedľa Vás nevyrastie priemyselný park. Na stavebnom, prípadne katastrálnom úrade Vám zodpovedajú aj otázky týkajúce sa obmedzení a regulatívov lokality a zároveň Vám potvrdia, že Váš pozemok je stavebný (ak nie je pripravte sa na beh na dlhú trať) a za akých podmienok môžete stavať. Medzi základné regulátory patrí výška stavby a jej umiestnenie, pomer zastavanej plochy k ploche zelene a architektonické stvárnenie. Obmedzenia sa môžu týkať napojenia na inžinierske siete a energetických rozvodov hlavne keď sa pozemok nachádza v chránenej či pamiatkovej zóne. Pokiaľ sa pozemok nachádza na mieste národného parku, chránenej krajinnej oblasti alebo kde je stavebná uzávera, povolenie k výstavbe nedostanete, pretože štát má s danou lokalitou plány, napr. výstavbu diaľnice alebo elektrárne a i. Tiež je potrebné preveriť, či napr. nevedie cez pozemok optický alebo iný kábel. Je dôležité si zvážiť aj prírodné vplyvy a vplyvy ľudskej činnosti ako sú rušnosť, prašnosť, blízkosť vodného toku, svahovitosť, orientácia pozemku, veternosť, radónové riziko, aktivity susedov, nákupné a zábavné centrá, zabezpečenie súkromia a iné. Pri výbere lokality hrá dôležitú úlohu aj citová väzba k danému miestu a štýl života.
Tretím faktorom sú parametre pozemku a to jeho veľkosť, tvar, terén, orientácia, celková geológia a sklon pozemku. Čím sú tieto parametre zložitejšie, tým bude vyššia výsledná cena výstavby. Na pozemku so zložitými základovými pomermi sa nachádza väčšinou zvýšená hladina spodnej vody alebo ílovitá, hlinitá a piesočnatá zemina. Slon pozemku je priamo úmerný s rizikom zosuvu pôdy.
Veľkosť, šírka, dĺžka a tvar pozemku ovplyvňuje veľkosť a tvar domu. Pokiaľ plánujete menší domček, stačí Vám pozemok okolo 600m². Netreba zabúdať aj na legislatívu, kde musíte dodržiavať minimálnu vzdialenosť od susedného domu 7m a vzdialenosť domu 2 m od hranice pozemku. Pokiaľ chcete menšiu vzdialenosť, potrebujete súhlas suseda. Legislatíva Vám určí aj zastavanosť, teda. pomer teda optimálny pomer zastavanej plochy s celkovej výmere pozemku. Súčtom by ste sa mali pohybovať niekde okolo 30%. Objekt by sa mal nachádzať na severnej strane a byť orientovaný na juh kvôli energetickej úspore. Na južnej strane vznikne priestor pre terasu a záhradku. Pokiaľ je pozemok umiestnený vo svahovitom teréne, neodporúča sa na výstavbu severný svah. Aby ste si boli istý vhodnosťou pozemku, odporúčame využiť geologický prieskum a konzultáciu s architektom.
Ďalším faktorom sú inžinierske siete a prístup na pozemok. Teda, či sa na pozemku alebo v jeho okolí nachádzajú prípojky na elektrinu, kanalizáciu, plyn, telekomunikačných sietí, káblovej televízie a pod. Samozrejme drahšie sú pozemky s už vybudovanými inžinierskymi sieťami, ale máte o starosť menej. Ak Vám prípojky chýbajú pripravte si vyššiu investíciu na ich vybudovanie. Najdôležitejšia je elektrická prípojka, plyn viete nahradiť iným zdrojom, kanalizáciu vyriešite žumpou a vodu vlastnou studňou. Rovnako je dôležité zhodnotiť prístup cesty na pozemok tak, aby náklady na prístupovú cestu neboli príliš vysoké. Tiež si preverte či prístupová cesta k Vášmu pozemku nie je v súkromnom vlastníctve. V takom prípade je nutná písomná dohoda o sprístupnení cesty medzi vlastníkmi. V novovznikajúcich oblastiach tieto faktory týkajúce sa inžinierskych sietí, cesty a aj verejného osvetlenia rieši developer v spolupráci s obcou, príp. mestom.
Posledným faktorom je občianska vybavenosť lokality a dopravná dostupnosť. Aj keď bývanie na samote má svoje čaro, z praktického hľadiska je dôležité pozerať na to, ako ďaleko budete od zastávky mestskej hromadnej dopravy, prípadne železničnej dopravy. Vzdialenosť školských a športových zariadení, obchodných, kultúrnych a športových centier, detského ihriska, banky, pošty, potravín zohráva tiež významnú úlohu. Rovnako dôležité je napojenie na hlavné cesty, obchvat či diaľnicu. Okolie by malo tiež poskytovať dostatok zelene.
Na obrázkoch môžete vidieť pozemok v obci Kynek, ktorý splňuje všetky parametre a na ktorom budeme stavať rodinný dom Domov. Ak teda snívate o vlastnom bývaní v rodinnom dome, ale ešte váhate s pozemkom, prípadne si chcete nejaký kúpiť, pokojne sa na nás obráťte. Tím našich špecialistov Vám ochotne poradí pri v jeho výbere a spolu vyberiete ten najvhodnejší, na ktorom Vám postavíme domček Vašich snov.
Obr. 2: Pozemok v obci Kynek vhodný na výstavbu
Leave A Comment