Nové trendy na nás nečakajú len móde, ale v každej oblasti, na ktorú pomyslíme, napr. aj v stavebníctve či architektúre. V stavebníctve idú trendy ruka v ruke s novými inováciami a technológiami, ktoré ovplyvňujú celý proces stavby, materiály, štýl, dizajn a i.

Vo všeobecnosti môžeme konštatovať, že trend je „byť eko,“ teda znižovať energetické zaťaženie prostredia a náklady na prevádzku domu vďaka obnoviteľným zdrojom. Darí sa to najmä vďaka inteligentným riadiacim systémom, ktoré posunú Váš dom do kategórie nízkoenergetického alebo priam pasívneho domu.  Stále do popredia sa dostávajú alternatívne zdroje energie. Medzi  systémy, ktoré sa môžu využiť pri znižovaní nákladov patria:

  • Fotovoltaické panely – sada solárnych článkov na streche domu, ktoré využívajú slnečnú energiu na výrobu elektrickej.
  • Rekuperačný systém – spätné získavanie tepla pomocou rekuperačnej jednotky – viac si môžete o rekuperácií prečítať na:
  • Tepelné čerpadlo – získavajú až 80 percent tepelnej energie zadarmo z obnoviteľných zdrojov. Majú mimoriadne tichú prevádzku a sú vybavené inovovaným „manažérom tepelného čerpadla” – reguláciou, s ktorou možno ľahko regulovať aj ďalšie zdroje energií.
  • Čistička vody – opätovné využívanie vody v domácnosti.
  • Kondenzačné kotly – vďaka využívaniu všetkého tepla vzniknutého pri spaľovaní zemného plynu, vrátane kondenzačného tepla vodných pár v spalinách, majú o 15 % vyššiu účinnosť ako bežné kotly.
  • Podlahové vykurovanie . Systém podlahového i stenového vykurovania je založený na princípe rovnomerného šírenia tepla z veľkej plochy. Pri ideálnom vykurovaní je vo výške hlavy stojaceho človeka teplota vzduchu o 2 – 3 °C nižšia ako na úrovni nôh. Vzniká tak teplotné vrstvenie vhodné pre človeka. Pri horizontálnom rozložení by mala byť teplota vo všetkých rovinách rovnaká, čo podlahové vykurovanie zabezpečuje oveľa lepšie ako klasické vykurovacie telesá. Sálavý spôsob vykurovania je pre ľudský organizmus veľmi vhodný a zodpovedá optimálnym teplotným hodnotám. Relatívne nízka teplota vykurovacej vody – menej ako 50 °C, prináša vysokú prevádzkovú úsporu energie, lebo znižuje spotrebu paliva kondenzačného kotla.
  • Plastové okná – Celkovým zateplením budovy a výmenou okien môžete znížiť energetické náklady na vykurovanie o 40 až 60 percent. V panelovej stavbe totiž môže cez okná unikať až 50 percent tepla. Správne zvolený rámy a sklá okien sú preto rozhodujúce. Vhodným oknom možno za rok priemerne ušetriť až 30 percent nákladov na vykurovanie. Vedú, samozrejme, plastové okná. Dôvodom je nižšia cena a ich oveľa lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Inovatívnym riešením je využitie lepeného trojskla. Pri jeho použití možno klasickú oceľovú výstuž v oknách nahradiť penovou. Oceľ je veľkým vodičom tepla, preto možno vďaka tejto technológii ušetriť na vykurovaní. Výhodou je rýchla návratnosť investície a to len dva roky.

Návrat k prírode a k prírodným materiálom má svoj boom. Keď sa povie „prírodný materiál“ pravdepodobne každého z nás napadne hneď drevo, čo nahráva do karát  nízkoenergetickým montovaným domom, čiže drevostavbám s najmodernejšími technologickými vychytávkami. Výhodou drevostavby sú hlavne financie, pretože získate kvalitné bývanie s nízkymi prevádzkovými nákladmi za veľmi rozumnú cenu a krátka časová výstavba, keďže sa jedná o suchý proces, môžete sa sťahovať už 3 mesiace od získania stavebného povolenia.

Ďalším trendom je veľkosť. Určite si pamätáte obrovské dvojgeneračné a najmenej dvojpodlažné budovy, kde bývala celá rodina pekne pokope. Aj keď takéto domy môžete nájsť pomerne v bohatom zastúpení na celkom Slovensku, ich výstavbe už dávno odzvonilo. Do popredia sa dostávajú bungalovy – jednoposchodové, ideálne so štyrmi izbami a so vzdušnými priestormi. Dôvodov, prečo sa bungalovy tešia veľkej obľube je viacero. Môže sa jednať o dizajn domu, lacnejšiu a rýchlejšiu výstavbu, nižšie prevádzkové náklady alebo bezbariérový pohyb po celom dome.

A samozrejme nemôžeme zabudnúť na využívanie smart technológií. No nebolo by pre Vás pohodlné ísť napr. na dovolenku, znížiť kúrenie v dome na minimum a pred návratom z dovolenky ho zapnúť pomocou Vášho smartfónu? Samozrejme, že áno. Smart technológie sú významným prínosom i trendom na inteligentné ovládanie Vášho domu. Vďaka aplikáciám vo Vašom mobilnom zariadení, získate prehľad o dianí vo Vašom dome, aj keď ste na cestách. Okrem kúrenia si môžete nastaviť alarm, klimatizáciu, ohrev vody, ventiláciu, tienenie či osvetlenie.

Chcete sa o týchto trendoch dozvedieť viac? Neváhajte nás kontaktovať. Naše domy využívajú vyššie uvedené moderné technológie a tým znižujú náklady na bývanie, dom robia energeticky samostatnejším, bezpečnejším a nenáročným na prevádzku.