Keď sa povie „drevostavba“ pravdepodobne sa Vám vybaví drevená chata alebo drevenica. Samozrejme, môže Vám tento názov evokovať drevenú chatu ako z rozprávky, ale v skutočnosti vizuálne je drevostavba na nerozoznanie od murovaného domu. Skladbou steny sa ale podstatne líši, keďže v nej tehlu nenájdete.

Už ako názov napovedá – hlavnou ale nie jedinou zložkou je drevo. Ale nie je to len tak obyčajné drevo. Jedná sa o rozmerovo stále, presne nadimenzované a vysušené stavebné drevo, špeciálne určené na konštrukcie stien, striech, stropov, stavby z masívneho dreva, pergoly, prístrešky, detské lezenia, ihriská a iné. Dokonca toto drevo dokáže požiaru vzdorovať až 60 minút.  Hrúbka a veľkosť záleží od typu stavby, na ktorú ho použijete. V stavebníctve sa používa skratka KVH z nemeckého slova Konstrukctionvollholz – konštrukčné masívne drevo opracované do tvaru hranola. Medzi základné výhody KVH hranolov patrí:

– nie je potrebné materiál ošetrovať proti drevokazným hubám a hmyzu, čo je zásluhou dôkladného vysušenia reziva – drevo neobsahuje potrebnú vlhkosť pre život škodcov,

– vďaka vysušeniu drevo nemení tvar, nepraská a nekrúti sa

– hranoly sú rozmerovo stabilné, čo je dôležité pre dokonalú rovnosť stien

– kvh hranoly sú hobľované so zrazenými hranami a tak pre pohľadové použitie ich stačí len prebrúsiť a spraviť povrchovú úpravu

Minerálna vlna, resp. vata je ďalšou zložkou steny. Používa sa ako tepelná izolácia, ktorou sa izolujú kontaktné fasády, šikmé strechy, vnútorné priečky, obvodové steny, stropy a ploché strechy. Minerálnu vlnu je dôležité chrániť parozábranovou fóliou, aby sa predišlo úniku a stratám tepla. Tým sa zabráni nie len úniku tepla, ale aj navlhnutiu izolácie a znehodnoteniu termoizolačných vlastností. Dôležitú úlohu tu zohráva aj vzduchotesnosť konštrukcie, ktorá je závislá na dokonalom utesnení parotesnej vrstvy v spojoch.

Nemenej dôležitou súčasťou steny je Fermacell, ktorý už sme v našich článkoch spomínali. Jedná sa o sadrovláknitú dosku s vynikajúcimi izolačnými, stavebnými a fyzikálnymi vlastnosťami.

Pri obvodových stenách sa používa ešte fasádny polystyrén, ktorý je určený na použitie pri kontaktných zatepľovacích systémoch. Výhodou je nízka hmotnosť a nasiakavosť, prijateľná cena, dobrá opracovateľnosť.

Na nasledujúcich dvoch obrázkoch si môžete pozrieť, ako vyzerajú naše steny  – obvodové a aj vnútorné v praxi. Je to rez vnútrajškom každej z nich. Samozrejme, nie každá stavebná firma má rovnakú skladbu stien ako my. Môžu sa líšiť už v samotnom opracovaní použitého dreva, izolácie alebo vo využívaní fermacellu – nemusí byť v skladbe steny vôbec. V spoločnosti Bývanie Slovensko s.r.o. sa snažíme prinášať na slovenský trh len tú najlepšiu kvalitu a preto sme si vybrali také zloženie steny, aké máme.

Prierez steny drevodomu