FAQ

Nízkoenergetické drevodomy

Moderné stavby na báze dreva a sádrovláknitej dosky majú množstvo predností. Sú ľahšie, avšak pevnejšie. Majú protipožiarny charakter nízku energetickú spotrebu a lepšie odolávajú nepriaznivým vplyvom vody. Suchá výstavba odľahčuje životné prostredie, zvyškový odpad z výstavby drevodomu je minimálny.

Nízkoenergetický dom je stavba, ktorá je skonštruovaná tak, aby sa pri nej dosiahli čo najnižšie náklady za energetickú prevádzku. Nejde však len o hrubú stavbu a použité príslušné materiály, ale aj o ďalšie prvky a technológie, ktoré zvyšujú využiteľnosť stavby na maximum. Oproti bežnej stavbe ide priemerne až o 75 % menšiu spotrebu.
-precízna izolácia
-starostlivý návrh a vyhotovenie tepelnej ochrany stavby v detailoch (predchádzanie -výskytu tepelných mostov a ich redukovanie)
-kompaktnosť budovy
-optimalizované vetranie v závislosti od skutočnej spotreby,
-optimálne využívanie solárnej energie
-pružná regulovateľnosť rozvodu tepla
-efektívna produkcia tepla na vykurovanie
-zladenosť funkcie jednotlivých komponentov a ich prispôsobenosť požiadavkám užívateľa
Tepelnoizolačné vlastnosti obalových konštrukcií budovy ovplyvňujú:
-spotrebu energie na vykurovanie
-teplotný stav vnútorného prostredia budov
-teplotu vnútorných povrchov
-kondenzáciu vodných pár v konštrukciách a na ich povrchoch

Zloženie panelov drevodomu

1. sádrovláknitá doska Fermacell 12,5 mm

2. parozábranová fólia Isocell 0,2 mm

3. minerálna vlna Knauf Insulation 140 mm

4. konštrukčné drevo KVH 140 mm

5. sádrovláknitá doska Fermacell 12,5 mm

6. zateplenie fasádnym polystyrénom PST 150 mm

1. sádrovláknitá doska Fermacell 12,5 mm

2. konštrukčné drevo KVH 100 mm

3. minerálna vlna Knauf Insulation 100 mm

4. sádrovláknitá doska Fermacell 12,5 mm

FAQ – Často kladené otázky

Dôležité je upresniť si rozdiel medzi drevenicou a montovaným drevodomom. Fyzická životnosť drevodomu je ovplyvnená materiálovou štruktúrou stavby, technologickými postupmi pri montáži, starostlivosťou o dom (nevyhnutná aj pri murovaných stavbách) a prírodnými podmienkami. Naša spoločnosť poskytuje celú škálu certifikovaných materiálov a overené stavebné postupy. Garantovaná záruka našej spoločnosti je 30 rokov na konštrukciu a statiku. Keď sa však pozriete na fenomén drevodomu v rozvinutých krajinách sveta ako je Nemecko, Nórsko, Kanada alebo Austrália zistíte, že výstavba drevodomov už má vo svete vybudovanú určitú kultúrnu históriu a nie je náročné nájsť aj 100 rokov stojace drevostavby.
Vďaka precíznej izolácií, ktorá je rovnako základom pre teploizloačné vlastnosti stavby a viacvrstvovým obvodovým panelom sa podobných problémov nemusíte obávať. Samotné stavby sú vyvýšené s veľkým dôrazom na prízemnú izoláciu a na základe Blower Door testu sa precízne utesní a izoluje  aj tá najmenšia škára. Jednoducho povedané, do Vášho domu ani myš neprekĺzne.
Intenzita šírenia zvuku v prípade drevostavby je ovplyvnená plošnou hmotnosťou stenových priečok, ich materiálovou štruktúrou a mierou izolácie. Súčasťou vrstvového zloženia obvodových aj vnútorných stien sú aj minerálna vlna a sádrovláknitá doska.  Táto kombinácia má výborné zvukovo-izolačné vlastnosti pre elimináciu vyšších aj nižších frekvencií. Šíreniu zvuku prostredníctvom akustických mostov zabraňuje celková protivzdušná izolácia stavby vďaka zaužívaným a efektívnym technologickým postupom.
Drevostavby majú vo svete veľkú obľubu v neposlednom rade aj vďaka ich tepelnoizolačným vlastnostiam. Na základe použitia špeciálnych materiálov, celkovej hrúbky teploizolačného plášťa stien a komplexnej protivzdušnej izolácií vo všeobecnosti v tomto smere víťazí drevodom nad murovanou stavbou. V skratke v zime vykúrite drevodom jednoduchšie, rýchlejšie a hlavne lacnejšie a v lete sa tepelné vlastnosti drevostavieb a murovaných stavieb držia približne na rovnakej úrovni.
Každá realizácia našich stavieb prebieha v súlade s normami protipožiarnej bezpečnosti stavieb SR. Z tohto hľadiska sa jedná o stavby skupiny A v zmysle § 94 ods. 3 vyhl. 94/2002 Z.z. v znení neskorších predpisov. V minulosti sa vrámci protipožiarnej bezpečnosti drevodomov robilo niekoľko experimentov, ktorých výsledky boli vzhľadom na drevený základ stenovej konštrukcie prekvapivo priaznivé.
Jednoznačne áno. Vzhľadom na jednoduchú a rýchlu výstavbu je možné u nás realizovať akýkoľvek projekt presne na mieru. Rovnako si môžete upraviť parametre niektorého s našich typových prevedení rodinných domov presne podľa Vašich požiadaviek. Pokiaľ projektovú dokumentáciu ešte nemáte zrealizovanú a máte vlastnú predstavu, potom s pomocou našich kvalifikovaných pracovníkov Vám vypracujeme individuálnu projektovú dokumentáciu. Našou snahou je v prvom rade vychádzať v ústrety potrebám našich klientov a to od začiatku až do konca celého procesu realizácie.