Aj keď za posledných 10 rokov nastal na Slovensku boom vo výstavbe drevostavieb, stále ešte v nej nedobiehame ani zďaleka našich susedov. Kým v Rakúsku a v škandinávskych krajinách drevostavby tvoria 70% z celkovej výstavby, u nás je to približne 12%. Dôvodom nízkeho percentuálneho zastúpenia drevostavieb oproti murovaným stavbám sú hlavne predsudky a strach budúcich obyvateľov. Sú ale vôbec opodstatnené alebo sa jedná len o mýty? Ponúkame Vám najčastejšie mýty, s ktorými sa pri stavaní drevostavby môžete stretnúť.

Mýtus č. 1: Drevostavba je len zrub alebo drevená chata, prípadne drevenica.

Veľký omyl. Kvalitná drevostavba je na nerozoznanie od murovanej stavby. Bohužiaľ väčšina ľudí si predstaví práve drevenicu. Nie, drevostavba nie je drevenica. Je to dom určený na bývanie, ktorý splňuje tie najvyššie štandardy.

Mýtus č. 2: Keď si postavím dom, chcem, aby ho po mne zdedili ďalšie generácie. Drevostavba nevydrží, ale tehlový dom áno.

Nebudeme popierať, že dom z tehál má väčšiu životnosť ako drevostavba, pokiaľ sa o neho dôkladne staráte, pretože každá stavba potrebuje po nejakom čase rekonštrukciu. Môžete si byť však istý, že kvalitne postavená drevostavba Vám vydrží minimálne 100 až 150 rokov. Je dôležité uvedomiť si, že životný štýl sa z generácie na generáciu mení a je takmer pravdepodobné, že Vaše pravnúčatá budú mať inú predstavu o bývaní než máte Vy. Tu ponúka drevostavba výhodu – jej modernizácia je menej náročnejšia ako u tehlovej stavby.

Samozrejme je úplne jedno či je dom z dreva alebo z tehál, vždy záleží na kvalite stavby a na správaní sa majiteľov.

Mýtus č. 3. Drevostavba neakumuluje v zime teplo a v lete chlad.

Priznávame, tehla má lepšie akumulačné vlastnosti, ale bez pridanej tepelnej izolácie veľmi rýchlo v zime chladne a v lete sa zohrieva. Možno je to od nás trúfalé, ale dovolíme si tvrdiť, že naše drevostavby akumulujú rovnako dobre teplo ako murované stavby. Pri našich domčekoch používame Fermacell – čo je sádrovláknitá doska s vynikajúcimi stavebnými a fyzikálnymi vlastnosťami – odolnosť voči ohňu, zvuková ochrana a tepelná ochrana.

Drevostavby majú pri rovnakej hrúbke obvodovej steny dokonca lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako murované domy vďaka tomu, že takmer po celej hrúbke plášťa je tepelná izolácia, ktorá udrží teplo lepšie ako bežne používané materiály. Vytopia sa takmer okamžite, čo oceníte v tuhých mrazoch a aj v ročnom zúčtovaní za kúrenie.

Mýtus č. 4: Drevostavba veľmi rýchlo zhorí ako kus papiera

Práve požiarna odolnosť drevostavieb patrí medzi najväčšie strašiaky ľudí. Zhorieť Vám môže každý dom a pri drevostavbách v porovnaní s murovanými domami nie je riziko vôbec vyššie, dokonca zhoria pomalšie. Montované domy spĺňajú predpísané bezpečnostné protipožiarne normy, ktoré požadujú odolnosť voči požiaru minimálne 60 minút. Tu by sme tiež radi spomenuli nami používaný a už vyššie charakterizovaný odolný materiál Fermacell, ktorý má aj protipožiarne vlastnosti. Drevená konštrukcia je tiež z kvalitného odolného materiálu so špeciálnym poterom a nezhorí Vám tak rýchlo ako napr. oceľová alebo železobetónová konštrukcia. Minerálna vlna, ktorú používame ako izoláciu má tiež protipožiarne vlastnosti. Pokiaľ Vám aj vznikne požiar a uhasí sa do 60tich minút, oškrabete len ohorenú vrchnú vrstvu omietky a znova vymaľujete.

Mýtus č. 5: Drevostavba je raj pre hlodavce a roztoče

V poradí asi druhý najväčší strašiak hneď po požiari. Do každej stavby sa Vám môžu dostať hlodavce, pokiaľ je zle urobená. Pre zabezpečenie drevostavby je dôležitá uzavretá konštrukcia s mriežkami v odvetraných častiach, s izoláciami omietnutými a zasypanými štrkom a bez dier a odhalených izolácií. Škodci a drevokazné huby obľubujú zas vlhké prostredie s vlhkosťou nad 20% a pokiaľ je dom kvalitný, toto riziko tiež odpadá. Dôležité je tiež správne vetranie. Po tretíkrát a nie naposledy spomenieme materiál Fermacell, ktorý neprehryzie žiadny hlodavec, ani keby mal zuby priam diamantové. Ako dôkaz nám poslúžia staré škandinávske domy, ktoré boli stavané v čase, kedy technológia nebola na takej úrovni ako dnes a ktoré stoja bez poškodenia a napadnutia škodcami a to len vďaka kvalitne vysušenému drevu, ktoré ich vôbec neláka.

Mýtus č. 6: V drevostavbe je všetko počuť

Keďže sa jedná o posledný mýtus, naposledy spomenieme nami obľúbený a používaný Fermacell, ktorý ma vynikajúce zvukovo-izolačné vlastnosti. Dlho sa zastával názor, že v drevostavbe sa ticha nedočkáme. Opak je pravdou. Pevná konštrukcia z dreva, skladba stien, stropu a podláh – všade sa počíta s elimináciou hluku a vzduchovou nepriezvučnosťou. Drevostavby sú naviac mäkšie, neodrážajú zvuk a nevzniká ozvena. Rovnako ani s vŕzganím pri kvalitnej drevostavbe nepočítajte, keďže je znakom len zle navrhnutých stropov a schodov. Nezabúdajte však na pravidlo, že návrh domu je potrebné riešiť zo všetkých hľadísk a komplexne už vo fáze  konceptu, aby boli vyriešené všetky potrebné detaily, ale to s našimi odborníkmi vôbec nie je problém.