Chcete vedieť, ako zariadiť dom? Poradíme vám s tým

Zariadenie domu nie je jednoduchou záležitosťou. Hoci niektorí ľudia v tom majú záľubu, väčšina by sa zariaďovaniu domu radšej vyhla a nasťahovala sa do hotového. Možno to na prvý pohľad vyzerá ako strašiak, realita je však iná. Stačí si určiť priority a urobiť zoznam vecí, ktoré určite chcete. A potom sa len do toho pustiť.

Zariadenie domu je jednoznačne vašou vizitkou. Zvolený štýl vás vystihuje, ukazuje ostatným, akým človekom ste. Preto si treba vybrať to, čo naozaj chcete, čo je vám blízke, čo vás vystihuje. Ak sa s niečím iba uspokojíte, po čase sa nebudete vo svojom vlastnom dome cítiť dobre a budete ho chcieť opäť prerobiť.

Pokiaľ máte dostatok finančných prostriedkov, mali by ste dom zariadiť naraz. Vyhnete sa tak zbytočným experimentom a vyberiete si zariadenie, ktoré vám vydrží poriadne dlho. Je však prirodzené, že po kúpe vlastného bývania či rozsiahlej rekonštrukcii vám nezostávajú peniaze aj na kompletné zariadenie. V tomto prípade postupujte po jednotlivých izbách a spravte si zoznam, čo musíte k vášmu pohodlnému bývaniu naozaj mať. Dôležité je aj poistenie domácnosti.

„Must have“ kúsky

Bez kuchynskej linky, postele či gauča by sa vám bývalo naozaj ťažko. Niektoré veci, kúsky nábytku či zariadenia, sú jednoducho nepostrádateľné. Ak nemáte dostatočný budget, musíte s urobiť zoznam takýchto prioritných kúskov a riadiť sa ním.

Je dôležité postupovať systematicky a určiť si, ktoré izby chcete zariadiť kompletne a ktoré majú ešte čas. Potom by ste si mali urobiť prieskum – cenový aj výberový. Keďže dnes už takmer všetko nájdete na internete, aj svoje „must have“ kúsky hľadajte práve tam. Ušetríte si tým mnoho času a nebudete vystresovaní a frustrovaní z limitovanej ponuky kamenných obchodov.

Nezabúdajte na dispozičné riešenie domu či bytu

Máte už v hlave predstavu? V tom prípade dúfame, že ste nezabudli na dispozičné riešenie svojho domu či bytu. Niektoré problémy by sa možno dali vyriešiť rekonštrukciou, ak však už nemáte na to rozpočet, nezabúdajte pracovať s reálnymi rozmermi, ktoré máte k dispozícii.

Zariadenie domu si vyžaduje dávku trpezlivosti, čas, financie a, samozrejme, aj estetické cítenie. Musíte mať ucelenú predstavu, ako bude váš domov vyzerať. Bez toho sa neposuniete ďalej, ak aj áno, výsledný efekt nemusí dopadnúť celkom podľa vašich predstáv.

Pracujte s tým, čo máte. Ak viete, že vaša obývačka má 5 krát 5 metrov, nedostanete do nej nadpriemerne veľký gauč, dve kreslá a ešte aj veľkú obývačkovú stenu. Menej je zvyčajne viac, pričom pri zariaďovaní domu to platí dvojnásobne. Stavte na nadčasové kúsky, ktoré vám vydržia niekoľko rokov a neopozerajú sa vám.

Môžete staviť na moderný štýl, na vintage či retro štýl. Výber je na vás, výsledok by sa však mal páčiť predovšetkým vám a vašim najbližším.

Začnite od podlahy

Doslova. Podlahy a steny sa pri zariaďovaní robia ako prvé, dotvárajú ráz zariadenia i bývania. Mali by ste vsadiť na kvalitu, vyhradiť si na to väčší budget, pretože práve to si pri vstupe do miestnosti ako prvé všimnete. Po podlahe budete chodiť denne, na steny sa budete denne pozerať.

Okrem zvoleného štýlu a farby sa dobre zamyslite aj nad materiálmi. Drevo bude moderné vždy, i keby malo byť len ako vzor na vašej laminátovej podlahe.

Bez čoho sa nezaobídete?

V kuchyni je to okrem linky určite sporák. Samozrejme, bez chladničky sa tiež nezaobídete. Patrí totiž k spotrebičom, ktoré sa nachádzajú v každej domácnosti. Keď pôjdete po jednotlivých miestnostiach, zistíte, že určite potrebujete priestor na spanie. Na začiatok by vám možno stačil aj rozťahovací gauč. Skriňa na oblečenie, polička na knihy a priestor na prácu, zahŕňajúci stolík so stoličkou budete na začiatok potrebovať takisto.

Netreba zabúdať ani na doplnky, ktoré vytvárajú teplo domova. Napokon bez lampy, vankúšov či deky na zakrytie si svoj domov vie predstaviť len málokto.

1. február, 2018|

One Comment

  1. Nikola 28. februára 2018 at 22:23 - Reply

    Ja som zariadila celu obyvačku od phase sedačiek a je to super, neviem si to vynachváliť, určite odporučam

Komentovať

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.