Perfektné letné osvieženie

Jednou z výhod rodinných domov je vlastný priestor, ktorý môžete využiť presne podľa vašich predstáv bez potreby súhlasu ostatných bývajúcich. Ide leto, terasu už máte isto pripravenú, trávnik už párkrát pokosený. Možno by sa zišiel bazén, ale aký a kam s ním? Je niekoľko možností a každá má inú náročnosť. V prvom rade si musíte ujasniť na čo bazén chcete. Budete trénovať na plavecký maratón alebo ho chcete len pre také osviežujúce letné „počvachtanie“? Ak chcete veľký bazén a máte dostatočný priestor, rozhodne treba bazén zapustiť do zeme. Avšak vytvorenie veľkého bazéna nechajte na odborníka. Ten vám prepočíta akú filtračnú jednotku budete potrebovať, aký materiál na bazén použiť, kam umiestniť vývody, osvetlenie, schody, kvalitne pripraví terén. Pokiaľ hneď na začiatku budú práce urobené na 100%, bazén vám vydrží niekoľko rokov bez veľkých opráv a zásahov.

pool-blue-water-piscina-redonda-gua-azul-1623687

Jednoduchšou variantou sú nadzemné bazény. Teda bazény s kovovou konštrukciou, v ktorej je osadený bazén. Ten môže byť absolútne jednoduchý a ak chcete s nižším objemom vody. V ponuke sú aj samostojace a tie síce nemajú konštrukciu ale treba sa pripraviť na nafukovanie vrchných bezpečnostných šálov. Môžete ich umiestiť kamkoľvek, napríklad aj na terasu. Majú svoje čaro. Verte mi! Nadzemné bazény sú obľúbené vďaka svojej kvalite a dostupnosti. Nie sú náročné ani finančne a ani priestorovo. Navyše si nevyžadujú veľké terénne úpravy. Umiestniť nadzemný bazén zvládne naozaj každý. Zarovnať plochu do roviny, vyzbierať kamienky, drievka, iné zbytočnosti a môžete položiť základovú plachtu. Pri značkových bazénoch je plachta súčasťou balenia. Po položení plachty umiestnite do stredu samotný bazén. Pomocou kompresora alebo pumpy na „nožný pohon“, tzv. „žabkou“ nafúknete vrchný šál bazéna. Potom už stačí iba uzavrieť vývod  a zapojiť prívod vody. Potom už len ostáva priebežne sledovať ako stúpa hladina vody a bazénik sa plní až dosiahne svoju hranicu.

bazen123

Každý výrobca udáva parametre, ktopré odporúčam dodržiavať. To, na čo si pri akýchkoľvek bazénoch treba dať pozor je čistota a nezávadnosť vody.  Na filtráciu vody a na jej bezchybnú kvalitu počas celého leta budete potrebovať riadnu filtračnú jednotku a nesnažte sa na nej šetriť. Nekvalitná filtrácia vody v bazéne sa vám v tom lepšom prípade vráti v podobe kalnej vody. V tom horšom môžu nastúpiť bakteriálne ochorenia kúpajúcich sa. Nestojí to za to! Kapacita filtrácie vždy závisí od množstva vody, ktorú má prefiltrovať a vyčistiť. Pri nadzemných bazénoch býva súčasťou balenia ale vždy je to len základná varianta. Všetko závisí od samotnej napúšťanej  vody, slnečného žiarenia, počtu kúpajúcich sa a celkovej starostlivosti o bazén.

Úprava bazénovej vody má svoje pravidlá. Na jej začiatku je vždy potrebné zmerať hodnotu pH, teda určiť, či je voda v bazéne zásaditá alebo kyslá. Na to slúžia kvapkové testery. Aby bola voda v bazéne neškodná a všetky používané prostriedky fungovali správne, musí sa hodnota pH pohybovať v rozpätí 7,0 až 7,4. Ak by bolo vyššie ako 7,4, môže spôsobiť vo vode mliečne zákaly, znížiť účinnosť chlórových prostriedkov, vyvolať známy chlórový zápach či podráždenie očí a pokožky. Pri hodnotách pod 7,0 môže zase dochádzať k zvýšenej korózii kovových častí bazénov, blednutiu materiálov, z ktorých je bazén vyhotovený a rovnako aj k podráždeniu očí alebo pokožky. Na úpravu pH smerom nadol alebo nahor sa používajú špeciálne prípravky. Hodnotu je potrebné kontrolovať pravidelne aspoň raz týždenne, pri výskyte nečistôt alebo vyšších teplotách interval skráťte.

Ďalšou dôležitou hodnotu, ktorú treba sledovať, je tvrdosť vody, teda súčet obsahu vápnika a horčíka vo vode, na čo slúžia už spomínané, príslušné kvapkové testery. Platí, že tvrdosť bazénovej vody nesmie byť vyššia ako 18 °N. Tvrdosť vody sa odporúča kontrolovať počas kúpacej sezóny minimálne raz mesačne. Na úpravu tvrdosti rovnako použite špeciálne vyvinutý prípravok na úpravu tvrdosti vody a pri aplikácii sa vždy riaďte návodom výrobcu. Kontrolu kyslosti a tvrdosti vody musíte robiť pravidelne raz do týždňa a vždy po dopustení vody do akéhokoľvek bazéna.

Raz týždenne by sa malo dno a steny bazéna vyčistiť. Môžete použiť bazénové kefy či sieťky a výbornými pomocníkmi sú bazénové vysávače. Poloautomatické modely sa cez skimmer pripájajú k pieskovej filtrácii a po zapojení fungujú samostatne. Automatické vysávače prinášajú ešte väčší komfort. Nevyžadujú pripojenie na filtráciu a fungujú úplne samostatne aj v čase, keď nie ste doma. Postačí ich naprogramovať a vložiť vysávač do bazéna. Po jeho vyčistení sa sám vypne. Vyzerá to zložito? Máme špecialistu na udržiavanie bazénov a svoju prácu robí celoročne!