Financovanie montovaných domov

Dom z peňazí

Keďže máme obdobie lacných peňazí, banky nemusia vyvíjať skoro žiadne úsilie na to, aby prilákali nových klientov. Požičajú peniaze každému, kto splní podmienky a to veľmi radi, pretože úver je najziskovejší bankový produkt. Samozrejme, požičanie peňazí na dlhšie obdobie sa banke vyplatí. Lenže bohužiaľ pri financovaní montovaných domov je čerpanie peňazí trošku zložitejšie ako pri kúpe murovaného domu alebo bytu. Prečo?

Problém je v legislatíve, ktorá nám hovorí, že na to, aby ste mohli žiadať o hypotekárny úver na dom, musí byť rozostavaná stavba jeden meter nad zemou. Banka pri postupnom financovaní výstavby domu požaduje zapísanie rozostavanej stavby do katastra. Pri tehlovom dome to nie je problém – geodet zakreslí stavbu, ak má vytiahnutý obvodový múr do výšky spomínaného jedného metra. Pri montovanej stavbe máme ale komplikáciu, keďže firma musí panely najskôr vyrobiť a potom ich montovať, to znamená, že potrebuje mať finančné prostriedky na ich realizáciu. Firma má dve možnosti – buď si od zákazníka vypýta zálohu, čo je vo väčšine prípadov alebo mu dom, po preverení jeho bonity, najskôr postaví a zákazník si následne žiada o hypotekárny úver. Samozrejme je tá druhá možnosť pohodlnejšia a menej komplikovaná. Zostaňme ale pri tej prvej variante. Niekoľko slovenských bánk ako napr. ČSOB alebo Tatrabanka, prípadne Slovenská Sporiteľňa vedia financovať montovaný dom na tranže, to znamená postupné uvoľňovanie peňazí po častiach, ktoré v ideálnom prípade môže vyzerať takto:

  1. tranža – 5 %. Podpis zmluvy o diele
  2. tranža – 20 %. Začatie zemných prác základovej dosky a výroby panelov
  3. tranža – 10 %. Ukončenie základovej dosky
  4. tranža – 25 %. Dovezenie panelov a začatie montáže
  5. tranža – 20 %. Dokončenie hrubej stavby vrátane strechy a okien
  6. tranža – 15 %. Natiahnutie elektroinštalácie, plynu, vody a kúrenia
  7. tranža – 5 %. Dokončenie stavby a podpis odovzdávacieho protokolu

Ale ako sme hovorili – toto je ideálny prípad. Väčšinou je banka ochotná pustiť prvú malú tranžu na základy domu a druhú spúšťa až keď je dokončená hrubá stavba. Na preklenovacie obdobie môže záujemca využiť spotrebný úver, ktorý je možný získať až do výšky 30 tis. € alebo stavebný úver. Stavebný úver poskytuje stavebná sporiteľňa a je buď do výšky 50tis € bez záložného práva k nehnuteľnosti alebo do výšky 170 tis. € so záložným právom. Splatnosť stavebného úveru môže byť až 30 rokov a dokážete ním vyfinancovať až 90% ceny nehnuteľnosti. Výhodou stavebného úveru je nižšia úroková sadzba ako pri spotrebnom úvere a vyšší možný vek žiadateľa – až 68 rokov. Nevýhodou je, že potrebujete väčšinou ďalšieho ručiteľa.  Tzv. poľahčujúcou okolnosťou pri braní staveného úveru je, ak máte v danej inštitúcií stavebné sporenie. Dostanete potom vyššiu sumu pôžičky s nižším úrokom. Ešte môžete využiť úver na výstavbu domu, ktorý je možný čerpať do výšky 340 tis. € a je so záložným právom k nehnuteľnosti.

Samozrejme naša firma spolupracuje s tímom profesionálnych finančných sprostredkovateľov, takže financovanie výstavby pomocou úveru, nebude pre Vás vôbec namáhavé a komplikované. Všetko vybavíme za Vás.

3. január, 2018|

Komentovať

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.