Máte doma krb?

Mate doma krb? Viete o tom, že zo zákona ste povinný zabezpečiť pravidelné čistenie komína odborníkom? Zimná sezóna sa pomaly končí a treba  zavolať kominára! Na priebežné čistenie komína pre domácnosti s krbom sa na trhu objavilo zázračné polienko. To polienko je CSL (Creosote Sweeping Log), alebo CCL (Chimney Cleaning Log). Jednoducho povedané je to polienko na čistenie komínov od sadzí. Výrobca uvádza, že toto čistiace polienko redukuje množstvo sadzí už usadených v komíne, zmenšuje množstvo nových usadenín o viac ako 50%  a zabraňuje typickému zápachu od usadených sadzí.

red-living-room-1229266

Ako to funguje?

Čistiace polienko horí približne 90 minút. Pred zapálením polienka je vhodné zakúriť normálne drevom, aby sa zlepšil ťah a zahriali sa sadze v komíne. Najlepšie je položiť polienko na horúce uhlíky ale nikdy nie priamo do ohňa. Dym z polienka je presýtený aditívami, ktoré sa prichytávajú a reagujú s usadeninami v komíne. Sadze v komíne sa posutupne odburávajú, respektíve sa mení ich zloženie tak, aby sa znížilo riziko ich samovznietenia.

chimney-alone-2-1209238

Počas opätovného spaľovania takýchto polienok v priebehu 1-2 týždňov sa pokračuje s ošetrovaním komína špeciálnymi aditívami. Je vhodné ponechať medzi zapálením polienka a ďalším kúrením prestávku. Usadené sadze postupne krehnú, unikajú spolu s dymom ako mikroskopické častice ale môžu aj spätne padať z komína do ohniska, respektíve popolníka. Zkrehnuté sadze je jednoduchšie mechanicky odstrániť.

Podľa výrobcu je ošetrenie komína veľmi individuálne a závisí od druhu používaného paliva ako aj druhu samotného vykurovacieho telesa. Platí však pravidlo, že pri víkendovej prevádzke (napríklad na chalupe) stačí čistenie polienkom 1x ročne. Pri zakladaní ohňa v krbe jedenkrát za deň treba 2 polienka ročne a pri častom alebo nepretržitom používaní vykurovacieho telesa treba používať polienko každé 2 mesiace. Použitie čistiacich polienok však nenahradzuje pravidelné kontroly a profesionálne čistenie komína. Môže však znížiť ich frekvenciu a tým ušetriť vaše výdavky.