Krásna jeseň

Slnečné a teplé dni sa skončili a nastal krásny čas jesenný. Lístie sa príjemne zafarbí a kým definitívne opadne a nastane skutočná zima treba stihnúť pripraviť svoj dom na chladné, daždivé počasie. Práve teraz je čas skontrolovať nielen interiér ale aj exteriér domu. Ako prvé treba prezrieť strechu a odkvapy. Práve odkvapy bývajú počas jesene zanesené lístím a pre ich správne fungovanie je nevyhnutné ich pravidelne čistiť. Nezabudnite skontrolovať ich ukotvenie a v prípade poškodenia vymeňte potrebné diely. Pozorne prezrite strechu, najmä v okolí komína. Vymeňte poškodené škridle, upevnite uvoľnené časti. Dnes je možné nechať si strechu odborne vyčistiť a skontrolovať. Služba nie je drahá a máte istotu, že počas zimy vás nič nezaskočí. V príprave domu na zimné obdobie nezabudnite vyskúšať svoj komín a ak ste ho počas leta nečistili, je najvyšší čas urobiť to teraz. Spôsob čistenia závisí od samotnej konštrukcie a funkčnosti komína. Mňa zaujali čistiace polienka. Ich použitie je jednoduché a čisté. Po dlhšom nepoužívaní komína je však vhodnejšie nechať kominára robiť jeho prácu.

Pozorne si prezrite fasádu domu či nemáte trhlinky, praskliny a všetky ošetrite. Je čas opraviť, vyčistiť a zazimovať záhradný nábytok. Ak máte na dvore bazén treba ho vyčistiť a zakryť. Je čas pripraviť aj záhradu. Niektoré kvietky treba poprenášať do vhodnejšieho prostredia, iné treba ostrihať. Začíname s vysádzaním jesenných cibuliek či ruží. Striháme živé ploty, prestrihávame kríky, čistíme a vyživujeme trávnik. Nezabúdajte, že aj zeleninová záhrada potrebuje údržbu a pokojne môžete začať s výsadbou „zimných“ plodín ako je napríklad zimný cesnak či šaláty.

Jesenné obdobie patrí k najkrajším. Je krásne farebné, navodzuje istú nostalgiu a pokoj v duši. Treba si vychutnať príjemný jesenný večer so šálkou dobrého čaju. Alebo si pripraviť spoločenský večer s priateľmi pri dobrej domácej večeri. Využite každú jesennú chvíľu na dobitie energie, na posilnenie dobrej nálady. Čaká nás zima, dni budú krátke a príjemné pocity nám pomôžu prekonať únavu chladných dní.

21. september, 2016|

Komentovať

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.