A je tu jar

Jedno z najkrajších ročných období práve začalo. Tráva sa začína nádherne zelenať, vtáčiky veselo čvirikajú, vzduch akosi inak vonia, dni sa predlžujú a slniečko nás viac zohrieva. Cítime sa veselšie a spokojnejšie. Viete však čo znamená jar pre okolie vášho domu? Veľa nádhernej práce! Práce, ktorá vám a vašim blízkym prinesie pokojné chvíle v prekrásnom prostredí. Základnú úpravu, založenie záhradky ale aj výsadbu kvetinových záhonov na terasách či v oddychovej časti záhrady zvládnete aj sami. Čím treba začať? Jarnou údržbou trávnika, jeho vyčistením, prevzdušnením a hnojením. Pokiaľ trávnik ešte nemáte môžete si ho založiť napríklad aj výsevom. Pripravte si terén prekopaním, odstránením koreňov, buriny a vyspádovaním. V prípade potreby môžete použiť niektorý z prípravkov na zabránenie rastu buriny.  Do pôdy zapravíte zásobu fosforového a draselného hnojiva. Ak je pôda príliš kyslá, pridáte vápno. Ľahkú pôdu miešate s humusovitými substrátmi (rašelina, kompostovaná borka, piliny, dobre rozložený kompost), ťažšiu ílovitú s pieskom. Samotný výsev už prevádzte podľa pokynov výrobcu. Nikdy nezabudnite na pravidelné zvlhčovanie, závlahu. Pokiaľ si na založenie trávnika netrúfate, pokojne vyhľadajte odborníka alebo si nechajte doslova položiť hotový trávnatý koberec kamkoľvek chcete. Kto už trávnik má vie, že je potrebné sa o oň neustále starať. Je to však práca veľmi príjemná a jej výsledok oceníte po celý zvyšok roka. Pekný trávnik nielen skrášli váš životný priestor ale aj dotvorí celkový dojem z vášho domu.

Spring-12

Jar je tiež obdobím vysádzania mladých trvaliek, dvojročných rastlín ako napríklad nezábudky, sirôtky či sedmokrásky. Môžete vysádzať aj cibuľoviny ako sú ľalie.  Treba očistiť ružové kríky, skalky, ostrihať tesne nad zemou okrasné trávy, zrezať omrznuté časti trvaliek a kríčkov a  môžete vysádzať dreviny a kríky. Nezabudnite zrezať aj mladé kríčky ako Cornus, Spiraea či Caryopteris aby vám vytvorili hustý a vytvarovaný kvitnúci ker. Na jar treba prihnojiť trvalky, okrasné kry, ruže, vresy a vresovce. V zeleninových a ovocných záhradách treba vysádzať ovocné dreviny a kríky a vysievať prvú zeleninu ako napríklad mrkvu, petržlen, reďkovku, šalát, špenát… Oplatí sa založiť si hoci aj malý skleník a potešiť svoje chuťové poháriky ale aj podporiť svoje zdravie skorou čerstvou domácou zeleninkou. Neviem ako vy ale ja sa každú jar teším na môj prvý maslový chlebík s čerstvou cibuľkou a reďkovkou. Mňam!

Pre všetkých našich klientov máme pripravených overených odborníkov na úpravu okolia, zakladanie záhrad a výsadbu drevín. Stačí vysloviť svoje želanie a o jeho realizáciu sa postaráme my. Želáme vám krásnu jar, priatela!

 

22. marec, 2016|

Komentovať

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.