Stále viac ľudí rozmýšľa ako ušetriť na výdavkoch za elektrinu, kúrenie či teplú vodu. Možností je viacero, dôležité je správne si vybrať. Pri výbere sa zohľadňuje počet ľudí v domácnosti a celkový rytmus života. V ponuke sú rôzne systémy. Medzi najobľúbenejšie patria kombinované systémy na výrobu teplej vody a elektriny súčasne. Zriaďovacie náklady sú vyššie ale návratnosť je pri každodennom používaní rýchla. Vďaka podpore však môžete zriaďovacie náklady znížiť až o polovicu. Národný projekt Zelená domácnostiam je pripravovaný v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR.  Celková vyčlenená suma na túto podporu je 115 miliónov EUR z európskych a štátnych zdrojov. Realizátorom národného projektu je Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá je príspevkovou organizáciou Ministerstva hospodárstva SR. Podporované sú zariadenia na výrobu elektriny, konkrétne fotovoltické panely a  veterné turbíny, ako aj zariadenia na výrobu tepla, ktorými sú slnečné kolektory, kotly na biomasu a tepelné čerpadlá.

Väčšina klientov sa zaujíma o solárne kolektory a fotovoltaické panely. Preto uvediem konkrétny príklad podpory:

Pri solárnych kolektoroch je to 500 € na 1 kW inštalovaného výkonu, maximálne 1 750 € alebo 50 % celkovej ceny systému. Konečná cena zvyčajnej inštalácie solárnych kolektorov pre priemernú domácnosť sa pohybuje zväčša v rozmedzí 3 000 € až 3 500 € aj s montážou, s DPH. Pri dotácii vo výške 50% zaplatíte len polovicu!

Pri fotovoltaických paneloch je 1200 € za prvý kW inštalovaného výkonu, 900 € za každý ďalší kW, maximálne 2 550 € a tiež najviac 50 % celkovej ceny systému. V prípade akumulácie prostredníctvom batérií ďalej aj bonus za akumuláciu elektriny vo výške 180 €/kWh kapacity akumulátora. Plná cena fotovoltaického systému bez akumulácie, s výkonom 2 kWp je cca. 4 000 € s montážou, s DPH. Pri dotácii vo výške 50 % nákladov zaplatíte za celý systém len polovicu!

Aké sú podmienky pre získanie dotácie?

Podmienky pre získanie dotácie sú jednoduché a tým je dotácia dostupná aj bežným domácnostiam. Podmienkou je aby žiadateľ bol vlastníkom alebo spoluvlastníkom (podielovým ale aj bezpodielovým) domu. Rodinný dom nemôže byť vlastnení a ani spoluvlastnení právnickou osobou (nemôže ho vlastniť firma, podnikateľ), nesmie byť zahrnutý do obchodného majetku firmy, a nesmie sa používať na podnikanie (náklady za energie nesmú byť zahrnuté do nákladov firmy). Ak je však v dome len sídlo firmy a vyššie uvedené obmedzenia sú dodržané je možné dotáciu získať. Pri prenajatých rodinných domoch je možné získať dotáciu iba vtedy, keď prenájom nie je formou podnikania a prenajímenteľ neprenajíma viac nehnuteľností.

Dotácie sú vhodné aj pre bytové domy. Podmienky poskytnutia sú podobné.

Ako požiadať o dotáciu?

O dotáciu požiadate vyplnením jednoduchého formulára na stránkach projektu Zelená domácnostiam. Pri vypĺňaní však už treba mať vybraný systém. Do žiadosti je potrebné uviesť konkrétne zariadenie a jeho charakteristiku. Na e-mail, ktorý ste uviedli v žiadosti vám príde potvrdenie podania žiadosti. Po vašom potvrdení linku (po kliknutí naň) vám príde poštou zmluva. Jej súčasťou je aj poukážka na dotáciu. Jedno vyhotovenie zmluvy je potrebné podpísať na matrike alebo u notára (podpisy musia byť úradne overené), odolsať späť a potom môžete poukážku uplatniť u montážnej firmy (zhotoviteľa), najneskôr do 30 dní od dátumu vydania poukážky. Montážna firma si následne predloží poukážku a všetky potrebné doklady SIEA na preplatenie dotácie.

Zaujala vás táto téma a máte otázky? Sem s nimi!

 

 

 

22. január, 2016|

Komentovať

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.