Prečo sa mi rosia okná…

 

 

Keď som začala pracovať na návode na použitie pre našich klientov, všetci sa mi smiali. Vraj nový dom nepotrebuje návod na použitie, veď bývať vedia všetci… Pravda je ale taká, že už  po nasťahovaní sa začnú vynárať otázky ako efektívne používať rekuperáciu, podlahové kúrenie či ako sa správne starať o povrchy v dome alebo prečo sa nám rosia okná? Zvlášť v čase intenzívneho vykurovania sa otázka rosenia okien opakuje naozaj často. Nové technológie  výroby, materiál s kvalitnejšími vlastnosťami a zmena celkových postupov už pri stavbe domu naznačujú, že s nehnuteľnosťou je potrebné narábať trochu inak než je zaužívané.

Jednoducho povedané…pri dnešných novostavbách treba zvoliť iný režim užívania. Pozrime sa na problém rosenia okien podrobnejšie.

Odborne povedané ide o povrchovú kondenzáciu vodných par, ktorá nastáva vtedy keď je povrchová teplota zasklenia nižšia než teplota rosného bodu. Tejto problematike sa venuje množstvo odborníkov a nebudem vás nudiť prepočtami, koeficientom prechodu tepla voľakedy a dnes a ani odborným výkladom súčiniteľa prechodu tepla. Faktom ostáva, že najčastejšie sa rosia okná po obvode skla. Prečo práve tam? Pretože práve na mieste, kde sa stretá sklo s rámom je kovový dištančný profil tzv. rámik skla, ktorý je tepelne oveľa vodivejší ako plyn niekde v strede zasklenia medzi sklami.

Tento rámik skla spôsobuje narušenie teplotného poľa po obvode skla a práve preto sa okno orosí práve tam. Všimli ste si, že viac orosené okná máte v spálni či malej detskej izbe a oveľa menej vo veľkej obývačke? Nielen počet osôb v miestnosti ale aj jej veľkosť sa podieľajú na rosení. Každým výdychom odovzdávame do okolia vodné pary, každý kvet v miestnosti produkuje pary a sušenie práve vypranej bielizne na izbovom sušiaku spôsobí priam explóziu vlhkosti. Preto sa potom teplý a vlhký vzduch v miestnosti vyzráža na studených oknách.

Otvorené okno - Design

Je možné zabrániť roseniu okien? Spoľahlivým spôsobom ako predísť roseniu okien je správne vetranie.  Z praxe vieme, že väčšina ľudí považuje práve toto za nevhodné. Ešte stále prevláda názor, že prudkým a intenzívnym vetraním vchádza do miestnosti vlhký vzduch z vonka a stráca sa teplý a suchý zvnútra. Treba si však uvedomiť, že opak je pravdou! Pri nízkych teplotách je vonkajší vzduch síce viac nasýtený vodnou parou ale z dôvodu jeho nižšej teploty obsahuje podstatne menšie absolútne množstvo vodnej pary ako teplý izbový vzduch.

V skutočnosti sa intenzívnym vetraním vnútorná vlhkosť znižuje. Platí pravidlo, že čím je nižšia výmena vzduchu a menšia miestnosť tým je vyššia relatívna vlhkosť vnútorného vzduchu a to najmä v zimnom období. Ako teda správne vetrať? Účinný a naozaj úsporný spôsob vetrania je otvorenie okna dokorán po dobu 10 minút. Výmena vzduchu prebehne rýchlo a nový vzduch sa v priebehu pár minút ohreje od teplých, vykúrených stien. Pri spôsobe vetrania cez tzv. ventilačku je na vyvetranie potreba podstatne viac času, dlhším pootvorením okna sa steny ochladzujú a  čerstvý vzduch sa iba pomaly ohrieva.

Práve tento spôsob vetrania je neekonomický a neefektívny. Pre zabezpečenie zdravého spôsobu užívania nehnuteľnosti je potrebné vetrať aj viackrát za deň. Je to prvý krok ako sa zbaviť roseniu okien a predísť tak vzniku pliesňam a množeniu baktérií. Pokiaľ používate rekuperáciu je potrebné jej zimné nastavenie (o použití rekuperácie si povieme už čoskoro).

K roseniu okien napomáha aj zníženie prúdenia vzduchu pri oknách. To sa deje napríklad vtedy keď sú radiátory zakryté a vzduch neprúdi k oknám alebo keď sú na oknách žalúzie.  Radiátory by sme mali mať v čase kúrenia voľné a žalúzie je treba polohovať tak aby sa teplý vzduch dostal aj k oknám. Môžeme to celé zhrnúť tak, že k správnemu fungovaniu nového domu je potrebná kvalitná vzduchová výmena. Nezabúdajte preto priatelia, že pokiaľ sa vám rosia okná v novom dome neznamená to, že je dom nekvalitný. Treba sa naučiť ako ho správne užívať. Radi vám pomôžeme a poradíme.